1 Aralık Dünya HIV Günü dolayısı ile ‘HIV Farkındalık Paneli’ gerçekleştirildi.Evrensel Hasta Hakları Derneği(EHHD) Kıbrıs Türk Tabipleri Odası (KTTO) ve Kuir Kıbrıs işbirliğinde Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Konferans Salonu’nda  dün yer alan Panel yoğun katılımla gerçekleşti.KTTO adına panelin açılış konuşmasını yapan As Başkan Dr. Dilek Yazman, çalışmalarını hastalar ile birlikte yürüttüklerini belirterek, işbirliğinin önemine işaret etti.Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge HIV konusunun önemine işaret etti. İmge,konu ile ilgili duyarlılığın daha da artırılmasında gereklilik gördüklerini belirterek daha önce bu konuda birçok etkinliğin organize edildiği fakat ilk kez hasta hakları açısından irdeleneceği belirterek, katılıma gösterilen ilgiye teşekkür etti.

Kuir Kıbrıs Aktivisti Moderatör Özgül Ezgin de konuya ilişkin ülkede var olan bilgi kirliliği ve farkındalık yetersizliğinden söz ederek bunlarla toplum olarak mücadele edilmesinde yarar gördüğünü ifade etti.Ezgin Panel’e destek verenlere teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Bayraktar: “Cinsel yolla bulaşan hastalıklarla yönelik düzenli olarak kontrollerinizi yaptırın”

Açılış konuşmalarının ardından Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar ‘HIV ve Güncel Bilgiler’ başlıklı sunumunda ülkemizdeki HIV tablosu hakkında bilgiler vererek korunmalı cinsel ilişkinin önemi ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara yönelik düzenli olarak kontrollerin yapılması gerektiğine dikkat çekti. Gerekli önemlerin alınmaması durumunda ülkemizde HIV tablosunun giderek çoğalacağına da dikkat çeken Bayraktar, bu konuda sağlık politikası oluşturulmasının elzem olduğunu belirtti.

Külahçı; HIV pozitif bireylerin Mahremiyet hakları ihlal ediliyor

Yrd. Doç. Dr. Şölen Külahçı da, ‘HIV Pozitif Bireylerin Hakları’ konusunda dünyadan örnekler de vererek  Sunum yaptı.Özellikle HIV pozitif taşıyıcısı kişilerin sınır dışı edilmesi noktasında “İnsan Hakkı” ihlallerinin yaşandığını belirterek, çözümün sınır dışı etmek olmadığını vurguladı. Toplumumuzda yaşayan HIV bireylerin özellikle mahremiyet haklarının ihlal edildiğine vurgu yapan Külahçı,   “hasta hakları yasası”nın olmamasından ötürü bu kişilerin de haklarının ihlal edildiğini ve ayrımcılığa maruz kalarak hayatlarını sürdürmeye çalışdıklarını ifade etti.

Katılımcıların sorularıyla inter-aktif ortamda gerçekleşen Panele, katılan 2  HİV aktivisti, yaşadıkları sıkıntılar yanında ülkede konuya ilişkin yasal ve kamusal tedbirlerin alınması yönünde öneriler dile getirdiler.